مفهوم لایه شناسی خاک در دفینه یابی

در گنج یابی و دفینه یابی باید اطلاعات فرد در مورد انواع لایه های خاک و مفهوم لایه شناسی خاک بسیار زیاد باشد تا بتواند به هدف نزدیک شود. بررسی سطحی و تشخیص لایه های مختلف خاک شرط اصلی یک کاوش می باشد. در دفینه یابی و باستان شناسی پیش از انجام هر نوع حفاری باید بررسی های سطحی را انجام داد و یافته های خود را ارزگشذاری نمود.

مفهوم لایه شناسی خاک در دفینه یابی
مفهوم لایه شناسی خاک در دفینه یابی

انسان ها بر روی خاک هایی که زندگی می کنند آگاهانه و یا به طور ناخواسته رد و نشانه هایی می گذارند. هر نوع تغییر بر روی طبیعت دست نخورده یک نوع رد و نشانه و یا لایه هایی جدید از خاک به وجود می آورد. این لایه ها که به وسیله انسان ها به وجود می آید اگر کمی دقت کنیم بعد از گذر صدها و یا هزاران سال قابل شناسایی هستند. این تفاوت ها در مفهوم لایه شناسی خاک به شکل های قابل فهم در زیر آمده است.

مفهوم لایه شناسی خاک در دفینه یابی

لایه اول در مفهوم لایه شناسی خاک : کوزه شکسته

کوزه شکسته در دفینه یابی
کوزه شکسته در دفینه یابی

در بیشتر کاوش ها اولین آثاری که در شروع کار به آن بر می خوریم کوزه شکسته می باشد. کوزه شکسته در دفینه یابی نشانه درست بودن راه و شروع کار ما است. از کوزه هم به عنوان علامت و هم به عنوان استحکام خاک استفاده می شد و باعث می شد که خاک را به هم گره بزند و کار حفاری در آن منطقه دشوار شود. این لایه تا ۲ متر اول حفاری خود را نمایان می کند و گاهی در ۵۰ سانت ذدوم مخلوط سنگ هم با آن همراه است که کاملا استحکام را بالا می برد.

لایه دوم در مفهوم لایه شناسی خاک: خاک رس

خاک رس معمولا در مکان های مرطوب استفاده می شود که گاهی اوقات بعد از این لایه ماسه بادی هم با آن مخلوط است.

خاک پخته در دفینه یابی

این لایه همان خاک رس است که برای اینکه در زمان های بعد از رطوبت زمین در امان باشد آن را می پختند. ابتدا خاک رس را در آن منطقه پخش می کردند و روی آن چوب می ریختند سپس چوب ها را آتش می زدند و خاک رس و خاک رس زیر چوب ها پخته می شد. این عمل باعث می شد که لایه های زیر از رطوبت در امان باشند.

لایه سوم در مفهوم لایه شناسی خاک: سنگ چین

مفهوم خاک شناسی لایه سنگ چین استحاک و جلوگیری از ریزش خاک سطح بالایی به زیر کار بوده که اصل بنا روی آن سوار بود و اگر عمق هدف زیاد باشد به صورت هر ۳ متر یک یا دو ردیف سنگ چین وجود دارد.

لایه چهارم در مفهوم لایه شناسی خاک: آجر

معمولا بعد از لایه سنگ چین، آجر چین شروع می شود. البته در برخی مناطق بعد از سنگ چین لایه هایی از کوزه خالی یا آهک مشاهده می شود.

لایه پنجم در مفهوم لایه شناسی خاک: زغال

این لایه بعد از آجر یا زیر کوزه ها قرار می گیرد تا رطوبت را به صورت کامل به خود جذب کند. ضخامت این از ۷ تا ۱۰ سانتی متر می تواند باشد اما این نکته نباشد فراموش شود که اگر اگر این لایه به صورت پخشی و عمودی باشد نشانه دفینه نیست و احتمالا وجود یک کوره زغال پزی و … را گزارش می دهد. اما اگر به صورت افقی و به ضخامت مورد نظر باشد می توان روی آن حساب کرد.

بسیاری از کاوشگران که در مفهوم لایه شناسی خاک تجربه کافی ندارند این لایه را به لایه ریشه درختان اشتباه می گیرند. با توجه داشت که ریشه درختان هم پس از مدتی به رنگ سیاه و شبیه و به زغال می شود با این تفاوت که زغال درشت و لایه ای ضخیم را تشکیل می دهد و خشک است اما ریشه به صورت پراکنده و نمدار است، پس خیلی دقت کنید.

لایه ششم در مفهوم لایه شناسی خاک: آهک

این لایه از رسوب تشکیل شده و معمولا آهک به رنگ کاملا سفید نیست و کمی مایل به رنگ نخودی است. این لایه در زیر زغال استفاده می شد و از نشست بنا تا حدی جلوگیری می کرد و در کنار این کاربرد، تا حدی مانند ساروج از لایه های زیر محافظت می کرد. درست است که مانند ساروج سخت نیست اما به هر حال یک مانع به حساب می آمد.

لایه هفتم در مفهوم لایه شناسی خاک: ساروج

لایه ساروج در دفینه یابی یکی از مهمترین لایه ها به حساب می آید و معمولا در انتهای کار از آن استفاده می شد. این لایه برای مهر و موم کردن ورودی راهرو یا ساخت اتاقک های ساروجی در ابعاد مختلف کاربرد داشت و یا دفینه را درون اتاقک می گذاشتند و با ساروج پلمپ می کردند. البته در برخی مناطق پس از لایه آهکدوباره یک لایه ضخیم که شاید به ضخامت ۴۰ سانتی متر هم می رسید از خاک استفاده می کردند و بعد ساروج را قرار می داد که این روش در ایران زیاد مرسوم است.

نمادهای مشابه در گنج یابی

معرفی چند فلزیاب

جهت خرید فلزیاب از نمایندگی فلزیاب شیراز با شماره ۰۹۹۱۷۵۷۹۰۰۱ تماس بگیرید

درباره نویسنده: فلزیاب فروش

درود بر شما کاربران عزیز سایت IKPVDERAK. بنده مدیر این وب سایت دعوت می کنم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فلزیاب به شبکه های اجتماعی ما مراجعه کنید یا با شماره 09917579001 تماس بگیرد.