بسیاری از مردم بر این باورند که قبرستان گبریان در قبر شناسی متعلق به کافران است اما این موضوع درست نیست. گبر به معنای غیر مسلمان است و به کسانی که مسلمان نیستند بی دین و کافر گفته نمی شود. آیین گبریان زرتشت بود. حال می خواهیم ببینیم که مقبره های دوران قبل از اسلام به چه شکلی بوده اند و نوع دفن کردن اجساد به چه صورت است.

شکل های مختلف مقبره در قبر شناسی

  • قبر زن ها گرد و مدور بوده است
  • قبر مردها به صورت مستطیل بوده است
  • قبر بچه ها به شکل مثلث بوده
  • بعضی از افراد را نیز در خمره دفن می کردند

قبر گبری

قبر گبری در قبر شناسی

قبر گبری در قبر شناسی

در تمام قبور گبری حداقل یک کاسه آب و یک کاسه غذا قرار می دادند تا فردی که میمیرد از گرسنگی و تشنگی در عذاب نباشد. در بسیاری از قبرهای گبری لوازم مورد نیاز فرد قرار داده می شده است مقدار این لوازم بسته به قدرت مالی و ثروت فرد دفن شده، متفاوت است. مردگان ثروتند ظورف طلا و لوازمی ماندد شمشیر، زره و بسیاری از لوازم با ارزش را به همراه دارند اما مردگان فقیر و بی بضاعت اموال کمتری با خود داشتند و یا اموال آن ها از فلزات با ارزش نیست.

قبر پیغمبری

نوع دیگر قبور در قبر شناسی ، قبر پیغمبری است که اگر شما آن را بشکافید هیچ چیز درون آن پیدا نمی شود، نه جنازه نه اموال! این قبور چند لایه هستند و از قبر مسیری به مکانی دیگر که جنازه و اموال در آنجا هست راه دارد.

قبر ایستاده

قبرهایی در قبر شناسی در گنج یابی نیز وجود دارد که به صورت عمودی می باشد. این قبور متلق به یک سری از ایرانیان است که معتقد بودند آن ها را باید ایستاده دفن کنند. بسیاری از خلاف کاران را نیز به صورت ایستاده در میان دیوارهای قلعه و جاهای دیگر زنده به گور می کردند که خود این ها به نوعی قبر ایستاده تبدیل شده است.

قبر کشویی

برخی از قبور به صورت کشویی بوده که مربوط به رومیان است که در کشور ایران با آیین خودشان دفن شده اند.

قبر دخمه ای

نوعی دیگر از قبل هم وجود دارد که به قبر دخمه ای معروف است. نمونه ای از قبر دخمه ای را می توان در تخت رستم ببینید. جنازه در قبرهای دخمه ای به شکل نشسته دفن می شده است. زمانی که در جنگ ها، جنگ جویا می مردند آن ها را با اموال، لباس ها و زره دفن می کردند که نمونه این قبرستان در چهاربدان در نزدیکی مرز ترکیه موجود می باشد. شاه اسماعیل اول که در جنگ با عثمانی شکست خورد با بیست و هفت هزار سرباز کشته، همه با لباس های رزمشان در این قبرستان دفن شده اند.

قبر سردابه ای

در ایران باستان انواع و اقسام روش های تدفین وجود دارد و در هر دوره بر اساس باورها و اعتقادات مذهبی و دینی از روش های متنوع و عجیبی برای دفن مردگان استفاده می کردند. باز کردن این نوع قبرها با دفینه های زیادی برای ما همراه است و گاها در این قبور اشیایی سر از خاک در می آورند که می توانند قسمتی از تاریخ را تکان دهند و یا آداب و رسوم خاصی را برای ما مشخص سازند. یکی از این انواع قبر در قبر شناسی ، قبر سردابه ای می باشد.

قبر سردابه ای

قبر سردابه ای

در گورهای سردابه ای معمولا لوازم زندگی و ابزار کار نهاده شده است. علت این امر می تواند بر اساس اعتقاد به رستاخیز باشد؛ زیرا از دیرباز عده ای از اقوام باستانی به زنده شدن دوباره مردگان در روز رستاخیز با همان اجساد خاکی باور داشتند و قائل به معاد جسمانی بودند. از این رو، آنان در حفظ اجساد مردگان خود نهایت کوشش را به کار می بردند و برای آن که مردگان پس از زنده شدن در روز واپسین، نیازها و احتیاجات زندگی خود را رفع نمایند، اسباب و لوازم زندگی از قبیل خوراک، پوشاک، وسایل و ابزار کار را با جسد در سردابه می نهادند. حتی برخی از ایشان پا را فراتر نهاده، اسبان، غلامان و کنیزان شخص مرده را زنده و یا پس از کشتن با او دفن می کردند تا در روز رستاخیز بتواند از آن ها استفاده کند. در میان وسایل می توان به ابزارهای جنگی چون شمشیر و خنجر و نیزه های کوتاه و ظروف سفالی و غیر سفالی اشاره کرد.

گورستان دسته جمعی در قبر شناسی

گورستان دسته جمعی در مکزیک
گورستان دسته جمعی در مکزیک

گورستان دستمه جمعی در گذشته متعلق به افراد مریض بوده است. در مکان هایی که وبا یا طاوعون می آمده افراد را به صورت دسته جمعی دفن می کردند. در حفاری این نوع قبور باید بسیار با احتیاط عمل کنید و باید بدناید که جنازه مریض بوده یا خیر و حتما باید استخوان شناس باشید و یا بتوانید استخوان جنازه های مریض را استخوان افراد سالم تشخیص دهند تا با مشکلی مواجه نشوند. زمانی که می خواهید قبری را بشکافید حتما از دستکش و ماسک استاندارد استفاده کنید.

شکل های مختلف مقبره در قبر شناسی

جنازه هایی که در غارها، ذاغه ها و کوهستان ها می باشند از نظر ماهیت کاملا با یکدیگر متفاوت هستند. در هر قبرستانی تعدادی قبر سلطانی یا قبر شاهی وجود دارد که دارای اموال می باشند و آن را مخفی کرده اند که از روی بعضی از شواهد و آثار و نشانه ها می توان آن را شناسایی کرد.

قبور در سینه کشی ها و کنار رودخانه

بیشتر قبرستان ها در سینه کشی و کنار رودخانه می باشد. در بیشتر این قبرستان ها یک چهارطاقی نیز می باشد که نشان می دهد در میان آن چهار طاقی فرد مهمی دفن شده است و معمولا دارای اموال می باشد.

قبور یهودی

در ایران قبرهای یهودی نیز بسیار است که نوع قرار گرفتن آن ها با یکدیگر متفاوت است و می توان از روی سنگ قبر فهمید که این قبر متعلق به یک یهود است (سنگ قبر یهودیان دارای نماد فلش است).

تابوت در قبر شناسی

مطلب آخر در مورد کسانی که به حفاری می روند و ادعا می کنند در سه متری یا چهار متری یک تابوت طلا یا یک جنازه مومیایی پیدا کرده ایم. همه این ادعاها دروغ و کلاهبرداری است. شخصیت هایی که در تابوت آن ها طلا، نقره یا سنگ یشم می گذاشتند همیشه در عمق بالا بیست متر دفن می شدند و در همه سه یا چهار متری این نوع تدفین انجام نمی شد.

برای این جنازه ها حتما اتاقکی از ساروج درست می کردند و آن را آنقدر پایین می بردند که از گزند جانوران درون خاک در مان باشد و همچنین سارقان نتوانند گزندی به جنازه یا اموال آن بزنند. در کنار این جنازه ها حتما اموال فراوان وجود دارد و کنیزان و غلامان آن ها را نیز با جنازه اربابشان زنده به گور می کردند. پس اگر کسی ادعا کرد که جنازه ای مومیایی در تابوت بدون اموال پیدا کرده، یقین بدانید که دروغ می گوید.

مقالات مشابه

جهت خرید فلزیاب به همراه گارانتی معتبر می توانید با شماره ۰۹۹۱۷۵۷۹۰۰۱ تماس بگیرید

درباره نویسنده: فلزیاب فروش

درود بر شما کاربران عزیز سایت IKPVDERAK. بنده مدیر این وب سایت دعوت می کنم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فلزیاب به شبکه های اجتماعی ما مراجعه کنید یا با شماره 09917579001 تماس بگیرد.