فلزیاب چیست

آیا چیزی هیجان انگیز تر از کشف گنج است؟ میلیون ها نفر از مردم سراسر جهان با استفاده از فلزیاب سرگرم هستند تا بتوانند آثار ازشمند زیر زمین را شناسایی کنند. دقیقا همین دستگاه در کارهای نظامی و امنیتی کاربرد دارد، که کمک می کند جهان با کشف اسلحه، چاقو و مین های پنهان، امن باشد. فلزیاب ها بر اساس علم الکترومغناطیس کار می کنند. بیایید ببینیم این دستگاه چگونه کار می کند!

فلزیاب چیست

فلزیاب چیست

فلزیاب چیست

فلزیاب دستگاهی است که برای شناسایی اشیاء فلزی پنهان یا گم شده درون زمین، دیوار یا اجسام دیگر استفاده می شود. دستگاه فلزیاب میدان مغناطیسی را در اطراف کویل جستجو گر خود تولید می کند. زمانی که شئ فلزی در محدوده میدان مغناطیسی قرار بگیرد شدت میدان مغناطیسی تغییر کرده و دستگاه فلزیاب با این تغییرات متوجه وجود فلز در اطراف کویل خود خواهد شد و آن را شناسایی و سپس اطلاع می دهد. هر چقدر شدت میدان مغناطیسی تولید شده توسط دستگاه فلزیاب بیشتر باشد، عمق کاوش نیز بیشتر خواهد و در کنار این امر خطای دستگاه فلزیاب نیز بیشتر خواهد شد. عمق شناسایی فلز توسط دستگاه فلزیاب با توجه به اندازه، شکل و جنس فلز تغییر می کند، کمتر یا بیشتر می شود.

انواع مختلف فلزیاب چیست

فلزیاب VLF یا فلزیاب فرکانس پایین

فلزیاب GARRETT AT GOLD یکی از بهترین فلزیاب های VLF محصول آمریکا

فلزیاب GARRETT AT GOLD یکی از بهترین فلزیاب های VLF محصول آمریکا

در فلزیاب های VLF دو سیم پیچ وجود دارد که به صورت دو دایره کوچک و بزرگ درون هم ساخته می شوند. سیم پیچ بزرگ که دایره خارجی کویل را تشکیل می دهد، فرستند سیستم و سیم پیچ کوچک که دایره مرکزی کویل را تشکیل می دهد، گیرنده و سنسور اصلی فلزیاب است. در سیم پیچ اول که فرستند دستگاه ( Transmitter Coil ) است، یک جریان الکتریکی پر قدرت ایجاد می شود، جهت این جریان الکتریکی در هر ثانیه چند هزار بار عوض می شود و در سیم پیچ ایجاد میدان مغناطیسی قوی می نماید. مانند موتورهای الکتریکی، جهت میدان مغناطیسی عمود بر سیم پیچ است. این به این معنی است که وقتی کویل فلزیاب VLF موازی با زمین حرکت می کند، میدان مغناطیسی حاصل از سیم پیچ، عمود بر سطح زمین قرار می گیرد و به داخل زمین نفوذ می کند.

جریانی که از سیم پیچ فرستند عبور می کند، یک میدان الکترو مغناطیسی به سمت پایین ایجاد می کند. فلزاتی که در این میدان قرار می گیرند، بخاطر خاصیت القاء الکترومغناطیسی از خود میدان مغناطیسی ضعیفی تولید می‌کنند. سیم‌پیچ گیرنده  ( Receiver Coil ) این سیگنالها را دریافت می‌کند و پس از تقویت به جعبه کنترل می‌دهد تا سیگنالها در آنجا تجزیه و تحلیل شوند. فلزیاب بطور تقریبی باتوجه به قوی یا ضعیف بودن میدان القایی می‌تواند تشخیص دهد که فلز در چه عمقی از زمین قرار دارد. فلزیاب VLF عمق کاوش کمی دارد و یک جسم مربع شکل ۱ متر در ۱ متر را حداکثر از فاصله ۱٫۸ متری می تواند شناسایی کند.

چند نمونه فلزیاب VLF

فلزیاب TR

نمونه ای از یک فلزیاب TR

نمونه ای از یک فلزیاب TR

فلزیاب های TR یا فرستنده/گیرنده از یک عدد کویل فرستند در جلو و یک عدد کویل گیرنده در انتهای دستگاه که معمولا به شکل مربع می باشند ساخته شده اند. فلزیاب TR قدرت تفکیک فلزات را ندارند و تنها برای پیدا کردن فلزات بزرگ مثل لوله آب و تکه های بزرگ فلزی طراحی شده است و گاهی انبوه یاب گفته می شود. کار کردن با این فلزیاب ها دشوار بوده و به علت سخت بودن تنظیمات فلزیاب، گم کردن هدف، اشتباهات زیاد و خطا در تعیین محل دقیق فلز از فروش عمومی زیادی در بازار جهانی برخوردار نیست.

فلزیاب PI یا فلزیاب پالسی

بر خلاف فلزیاب VLF ، فلزیاب های پالسی قادر هستند همزمان از یک سیم پیچ به عنوان فرستند و گیرنده استفاده کنند،البته ممکن است در فلزیاب PI از دو یا حتی سه حلقه استفاده شود. در فلزیاب القای پالس ( Pulse Induction Metal Detector )، ابتدا با ارسال جریان الکتریکی، داخل کویل فلزیاب، یک پالس کوتاه قدرتمند تولید می شود و هر پالس یک میدان مغناطیسی کوتاه ایجاد می کند. زمانی که پالس ارسال به پایان می رسد، جهت (Polarity) میدان مغناطیسی ناگهان تغییر پیدا می کند، در نتیجه یک دامنه نوک تیز، که مدت چند میکروثانیه ( میلیونیم ثانیه) طول می کشد ایجاد می شود، به این پالس Reflected Pulse یا پالس برگشتی می گویند.

فلزیاب پالسی PV 5000

فلزیاب پالسی PV 5000

پالس برگشتی از برخورد پالس ارسالی دستگاه به جسم فلزی ایجاد می شود. این پالس سبب ایجاد یک جریان الکتریکی بسیار کوتاه ( ۳۰ میکرو ثانیه ) در سیم پیچ فلزیاب می شود. فلزیاب های القای پالس معمولا در هر ثانیه ۱۰۰ پالس ارسال و دریافت می کنند. البته تعداد این پالس ها می تواند قابل تغییر باشد. پالسهایی که از جسم فلزی منعکس می شوند بسیار ضعیف هستند و تقویت کننده های الکترونیکی فلزیاب ، این سیگنال ها را تقویت و به جریان مستقیم DC تبدیل می کنند. معمولا خروجی مدار فلزیاب پالسی ، به یک مولد صوتی داده می شود و چناچنه سیم پیچ فلزیاب از روی جسم فلزی عبور کند صدای دستگاه تغییر می کند. فلزیاب های پالسی در تفکیک نوع فلزات خوب عمل نمی کنند اما معمولا عمق کاوش خوبی دارند.

چند نمونه فلزیاب پالسی

  • فلزیاب ANTARES
  • فلزیاب PV 5000
  • فلزیاب TORNADO
  • فلزیاب AJM 13300
  • فلزیاب AJM BUGLE

فلزیاب مگنومتر فلزیاب مگنتی یا فلزیاب مغناطیسی

فلزیاب مگنومتر دستگاهی است که برای تصویر برداری از عوامل زیر زمین مانند حفره ها، منابع آب، فلزات قدیمی، زمین شناسی و … طراحی و تولید شده است. این نوع فلزیاب ها تصاویر اسکن شده را به صورت لکه های رنگ در نرم افزار شبیه سازی ویژوالیزر سه بعدی به اپراتور فلزیاب نمایش می دهد.

فلزیاب مگنومتر لئوپارد 16000

فلزیاب مگنومتر لئوپارد ۱۶۰۰۰

چند نمونه فلزیاب مگنومتر

  • فلزیاب LEOPARD 16000
  • فلزیاب RICHEL M-160
  • فلزیاب KOMATSU A-U-16
  • فلزیاب MINI GPR

فلزیاب آنتن را دارای

بسیاری از Dowser های امروزی، استفاده از چوب چنگالی را کنار گذاشته اند و به جای آن، از دو میله فلزی «L» شکل استفاده می کنند. هر یک از این میله ها در یک دست نگه داشته می شود و قسمت کوتاه کوتاه محله‌های «L» به سمت بالا نگه داشته می شود. دازرها درباره روش شناسایی آب و اشیاء زیر زمینی ا استفاده از این روش ادعا می‌کنند که وقتی دازر به شیء مورد نظر در زیر خاک نزدیک می‌شود، میله‌ها به سمت یکدیگر خم شده و شکل «X» را تشکیل می‌دهند. علاوه بر میله‌های فلزی، دازرها از میله‌های پلاستیکی و شیشه‌ای نیز استفاده می‌کنند.

امیدوارم مقاله فلزیاب چیست در وبگاه فلزیاب IKPV برای شما مفید واقع شده باشد و اکنون انتظار میرود که شما باید بدانید که انواع فلزیاب چیست و عملکرد انواع مختلف فلزیاب را بدانید

جهت خرید فلزیاب از نمایندگی فلزیاب فروش فلزیاب در شیراز می توانید با شماره ۰۹۹۱۷۵۷۹۰۰۱ تماس بگیرید

درباره نویسنده: فلزیاب فروش

درود بر شما کاربران عزیز سایت IKPVDERAK. بنده مدیر این وب سایت دعوت می کنم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فلزیاب به شبکه های اجتماعی ما مراجعه کنید یا با شماره 09917579001 تماس بگیرد.