ساروج مخلوطی از مخلوطی از خاکستر و یا روت حیوانات می باشد که با گل و آب ترکیب می کردند و پس از خش شدن آن را در کورده می پختند تا به ساروج تبدیل شود و بعد آن را نرم می کنند (با سنگ آسیاب روی آن میچرخیدند یا با پتک روی آن می کوبیدند) و پس از نرم شدن آن خاکستر که در آب به مرور جذب ایندرید کربنیک می کند و آهکش به صورت سنگ آهک که بسیار سخکت است در می آید. در زمان گذشته ساروج از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و برای ساختن حوض، آب انبار، برکه گرمابه و بنای خانه و سد کاربرد زیاد داشته است.

ساروج و روش های تخریب ساروج
ساروج و روش های تخریب ساروج

ساروج در گنج یابی

بسیار از مردم اعتقاد دارند که هر جا سارج پیدا شود، حتما دفینه ای در آنجا وجود دارد و شروع به حفاری می کنند اما در مواقعی این تفکر اشتباه است زیرا که در قدیم بتن وجود نداشته و مردم برای ساخت خاته و ساختمانا های محکم مجبور به استفاده از ساروج بودند.

خرد کردن ساروج

نحوه تخریب هر یک از این این ساروج ها متفاوت است. برای مثال یک الماس را در نظر بگیرید که می خواهید آن را خرد کنید. اگر با بتک روی آن ضربه بزنید به هیچ وجه خرد نخواهد شد اما اگر بدانید با چه ابزاری و چگونه به الماس ضربه بزنید، به راحتی می توانید الماس را به تکه های کوچک تقسیم کنید. ساروج هم مانند الماس است، اگر موارد مورد نیاز در دسترس نباشد، تقریبا غیر ممکن است که موفق به شکستن ساروج شوید. برای شرکت ساروج می توانید از کتراک استفاده کنید.

استفاده از کتراک

برای ترکاندن ساروج بدون صدا می توان از ماده منبسط شونده کتراک استفاده کرد. کتراک را با آب مخلوط می کنند و با آن یک ملات درست می کنند. این ملات را درون سورخ هایی که از قبل در ساروج ایجاد کرده اند می ریزند و با گذشت زمان کتراک منبسط شده و موجب ترکیدن سارج می شود. اگر در زمستان کتراک را با آب ولرم مخلوط می کنیم نتیجه بسیار بهتر می شود. 

جهت خرید کتراک می توانید با شماره ۰۹۹۱۷۵۷۹۰۰۱ تماس بگیرید 

کاربرد ساروج

ساروج با توجه به خاصیت اصلی آن یعنی نفوذپذی بسیار کم به عنوان عایق در سازه هایی که در تمس مستقیم 
با آب بوده اند مانند آب انبارها، حوض ها، حمام ها، خزانه ها و … مورد استفاده قرار گرفته است. با توجه به براق و صاف بودن سطح ساروج، از این ماده در امر تزئینات ساختمان نیز استفاده شده است.

مواد تشکیل دهنده

بدنه اصلی از ترکیب آهک با سیلیس فعال شکل می گیرد. نکته مهم فعال بودن سیلیس می باشد که به سیلیس آمورف یا بی شکل معروف است چرا که ساختمان آن بلوری نمی باشد. در گذشته برای تامین سیلیس از خاکستری که در محل با سوزاندن فضولات حیوانی حاصل می شد استفاده می کردند که امروزه می توان از جایگزین هایی مانند سیلکافوم میکروسیلیس استفاده کرد.

یکی از معایب اصلی ساروج، کاهش حجم آن می باشد که با توجه به کاربرد آن در امر پوشش و عایق بندی، این خاصیت موجب ترک خوردگی در سطح و نتیجه اختلال در نقش اصلی آن یعنی عایق بندی سطح می شود. برای کاهش اثرات این خاصیت مخرب، در گذشته از الیاف طبیعی که شامل الیاف گیاهی مانند لوئی که از نوعی نی بدست می آمده و همچنین الیاف حیوانی مانند پشم بز و شتر و یا برخی اوقات موی سر انسان استفاده می شده است. 

امروزه می توان از الیاف مصنوعی مانند الیاف پلیمری، فلزی و یا شیشه ای به جای الیاف مصنوعی استفاده کرد. در بعضی مواقع که مواد اصلی تشکیل دهنده این ماده کمیاب بوده و یا گاهی برای بدست آوردن ساروجهایی با خاصیت های مختلف از ماسه ریز دانه استفاده می شده است ولی این ماسه کارایی ملات را پایین می آورده که برای جبران آن از خاک رس استفاده می شده است. گاهی مواد افزودنی خاصی مانند تخم مرغ به ساروج اضافه می شده که فقط باید با آزمایش اثرات دقیق آن را تعیین نمود.

مطالب مشابه

معرفی چند فلزیاب

جهت خرید فلزیاب می توانید با شماره ۰۹۹۱۷۵۷۹۰۰۱ تماس بگیرید

درباره نویسنده: فلزیاب فروش

درود بر شما کاربران عزیز سایت IKPVDERAK. بنده مدیر این وب سایت دعوت می کنم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فلزیاب به شبکه های اجتماعی ما مراجعه کنید یا با شماره 09917579001 تماس بگیرد.